HASAN KALYONCU
ÜNİVERSİTESİ

Görsel İletişim Tasarımı

Medya Kulübü Üyeleri

Medya Kulübü Üyeleri 'Çingene Kızı' ile Buluştu


Yayın Tarihi: 10.12.2015


Paylaş

LinkedIn'de Paylaş
LinkedIn'de Paylaş
Okulumuz öğrenci kulüplerinden Medya Kulübü geçtiğimiz günlerde, Gaziantep’in simgesi haline gelen Çingene Kızı’nı ziyaret etti.
Medya Kulübü tarafından düzenlenen gezide daha önce Gaziantep’in bu zenginliğinden haberdar olmayan öğrenciler Zeugma Mozaik Müzesi’nin içinde yer alan muhteşem mozaikler karşısında hayranlıklarını gizleyemediler.
Medya Kulübü, yaşadığımız şehrin zenginlilerini keşfetmek üzere bu yıl etkinliklerine başladı; öncelikle unutulmaya yüz tutan Sedefçilik ile ilgili usta bir sedefkâr ile röportaj gerçekleştirdiler. Bir sonraki adımda Gaziantep’in daha eski tarihine uzanmak oldu; Zeugma Mozaik Müzesi gezisi ile.
Zeugma Mozaik Müzesi, MÖ 300lerde Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikotar tarafından kurulan ve daha sonra Roma İmparatorluğuna geçmesiyle adı Zeugma olan kentin mozaiklerinin sergilendiği bir müzedir. Üç bölüme ayrılan Zeugma kenti mozaiklerinin üçte ikisinden çıkarılan kısım bu müzede sergilenmektedir. Geri kalan üçte birlik alanı ise açık hava müzesi olarak sergilenmektedir. Bununla birlikte Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin büyük bölümü korunmuştur.
Birçok mozaiğin sergilendiği müzede, Gaziantep’in de simgesi haline gelen ve ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken mozaiklerden olan Çingene Kızı Mozaiği, özel karanlık bir odada sergilenmektedir. Bu tarihî görsel zenginliğe isteyenler her mozaiğin bilgisini dinleyerek de şahitlik edebiliyorlar.